3 малко известни факта за Каракачанските овчарки

Каракачанска овчарка Снимка: iStock

К аракачанките, понякога наричани още Българско овчарско куче, са поразителни животни с история, която ги поставя сред най-древните породи, познати на човека породи. Тяхната основна дейност е свързана с охрана на добитък и макар да са популярни като работни кучета, има много повече неща, които е добре да знаете за тези животни, ако подозирате да си вземете такова у дома. 

Каракачанските овчарки са трудолюбиви кучета, демонстриращи преданост и смелост, особено по време на работа. Те са по-малко известни членове на групата на молосите (сред по-известните й представители са Мастифите), използвани за охрана на добитък. Една от отличителните черти на тези овчарки е масивният череп със средно голяма муцуна, която допринася за силата на захапката им. 

Трудно е да си представим по-издръжливо куче от Каракачанката! Подобно на много животни, развъждани за охрана на добитък, тези овчарки не са особено вокални. За сметка на това обаче, когато излаят, добре е да обърнете внимание на предупреждението им! Важно е да отбележим, че Каракачанките не са пастири подобно на други породи като Бордър коли, например. Тази порода има своите лоялни последователи, но все още не е призната от националните регистри за кучета. 

Каракачанска овчаркаСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Въпреки това, Българската републиканска федерация по кинология е дала на Каракачанската овчарка специален статут. Въпреки това, тя вече не е част от Международната федерация по кинология (FCI), което усложнява проблемите с родословията и намирането на чистокръвно кученце. Сръбската киноложка асоциация вече издава родословия за кученцата с породата Кракачанска овчарка. Оцеляването на породата е доказателство за стойността и привлекателните качества на тези кучета. 

Произход и история на Каракачанската овчарка

Каракачанската овчарка е стара европейска порода. Тя е пример за функцията, която кучетата като цяло първоначално са изпълнявали за хората. Тези четириноги не са били семейни домашни любимци, а работещи членове на фермата. За това подсказва и името им. Историята на породата датира от хиляди години и ни отвежда назад до времето, когато траките се установили в Югоизточна Европа.

Номадският им характер и екологичните изисквания на района, от който произхождат, са помогнали за оформянето на Каракачанките и превръщането им в това, което познаваме днес. В родните си земи тези кучета все още се използват за охрана стада. Полезната работа и качествата, които тези овчарки притежават, са добре познати на континента, включително и в Македония, Румъния и Гърция. 

Интересното е, че българското правителство не ги признава официално до 2005 г. Това може да се обясни с липсата на друго официално признание в световен мащаб. В исторически план, Каракачанките са издръжливи животни, впечатляващи и с безстрашното си поведение. Те не се отдръпвали, дори ако срещу себе си имали страховити хищници като вълци или мечки. Историята им на работни животни обяснява голяма част от чертите на породата, които познаваме и днес. Тя също така потвърждава съветите на специалистите относно обучението и социализацията.

Каракачанска овчаркаСнимка: iStock

Темперамент и интелигентност на Каракачанските овчарки

Кучетата, които работят самостоятелно, развиват отлични умения за решаване на проблеми. Каракачанските овчарки не са изключение. Това се подчертава от номадския характер на хората, които селективно са развъждали това куче. Каракачанките е трябвало да използват уменията си и да се адаптират бързо към нови места и непознати терени, за да вършат работата си правилно. Това развило у тях качества, които са чудесни, ако имате нужда от надежден пазач на добитъка си. Въпреки това, може да бъде и известно предизвикателство за начинаещите собственици на домашни любимци.  Въпреки че са адаптивни кучета, Каракачанските овчарки се нуждаят от ограден двор, който, бъдете сигурни, те ще пазят упорито и яростно. Те са много лоялни към семейството си, но са откровено предпазливи към непознати. 

Подходящи ли са тези кучета за семейства? 

Каракачанките не са агресивни кучета, въпреки че историята на породата може да подсказва друго. Важно е да отбележим, че агресията по своята същност е нормално кучешко поведение, което животните демонстрират, ако се чувстват застрашени. Добре е бъдещите собственици да са подготвени, че макар Каракачанските овчарки да толерират по-големи деца, които уважават пространството им, те могат да бъдат интензивни по време на игра. За да не се стига до нежелани инциденти, необходимо е да наблюдавате взаимодействията между кучето и най-малките членове на семейството ви.

Разбират ли се Каракачанските овчарки с други домашни любимци? 

Каракачанките имат силен хищнически инстинкт поради историята си на пазачи на добитъка. Това ги прави инстинктивно нащрек, когато наоколо има други животни. Те са и силно териториални. За това не се препоръчва представителите на породата да съжителстват в едно домакинство с други домашни любимци. Те вероятно ще преследват по-малките от тях и единственият начин да живеят в хармония е, ако са отглеждани заедно. Въпреки това, лично ние бихме били предпазливи. 

Каракачанска овчаркаСнимка: iStock

Какво трябва да знаят бъдещите собственици на Каракачанска овчарка 

Каракачанките се нуждаят от опитен стопанин, който разбира специфичните предизвикателства, свързани с работата с този вид кучета. Споменахме силната лоялност на тези овчарки, която може да ги направи чувствителни към груби думи или наказания. Интелигентността на това животно означава, че трябва да му осигурите работа, за да го предпазите от скуката и разрушителното поведение. 

Изисквания за хранене и диета 

 Осигуряването на диета, подходяща за размера и етапа от живота на вашия домашен любимец, е жизненоважно за правилния растеж и развитие на животното. Големите кучета като Каракачанките съзряват по-бавно в сравнение с по-малките като териерите, например. Добре е да храните питомеца си два до три пъти дневно, като се придържате към график, за да следите какво количество храна приема. Не препоръчваме свободно хранене, тъй като породата е умерено склонна към наддаване на тегло. Добре е храненията да са повече на по-малки порции, за да се избегне подуване на стомаха – едно от потенциално животозастрашаващите състояния, характерни за по-едрите четириноги. Повече за това какви са признаците му – четете тук (ЛИНК)

Упражнения 

Каракачанските овчарки са енергични кучета, така че ежедневните упражнения са задължителна част от рутинната грижа за домашния ви любимец. Това ще осигури физическото и психическото благополучие на животното. Времето, прекарано навън, ще даде на вашата Каракачанка необходимото и така важно обогатяване, съчетано с възможността да запознаете питомеца си с нови преживявания, за да подобрите социализацията и да намалите страха към всичко непознато. 

Имайте предвид, че Каракачанската овчарка е куче, което е готово да действа агресивно срещу потенциални заплахи. Активният социален живот премахва непознатия елемент, който може да предизвика негативни реакции. Не препоръчваме да водите Каракачанката си в паркове за кучета, освен ако тя не е добре социализирана и няма проблем с компанията на други кучета от малка. Разходките с бързо темпо, от друга страна, ще осигурят на домашния ви любимец необходимите упражнения и време за усъвършенстване на поведението на каишка. Стремете се към поне час ежедневна активност, за да поддържате кучето си здраво и в добра форма. Редовното взаимодействие с четириногото ще осигури обогатяване и умствена стимулация.

Каракачанска овчаркаСнимка: iStock

Обучение 

Каракачанската овчарка изисква собственик, който има времето и енергията да се ангажира с обучението и социализирането на кучето си. Това трябва да започне от първия ден. Постоянството е от решаващо значение за успеха. Препоръчваме подхода „Нищо в живота не е безплатно“, за да се предотвратят проблеми с доминацията, често срещани при независимите четириноги. Използването на лакомства като помощни средства при тренировъчните сесии с цел позитивно подсилване е отличен начин за постигане на тази цел. 

Грижа за външния вид

Козината на Каракачанските овчарки е обикновено е дълга и с гъст подкосъм. Препоръчваме да четкате домашния си любимец няколко пъти седмично, за да предотвратите сплъстяване. Тази порода линее много, което прави тази задача допълнително необходима за намаляване на количеството на излишната козина. Каракачанките имат и умерена склонност към лигавене – нещо, което е добре да имате предвид. 

Трябва също да проверявате ушите на кучето си за признаци на инфекция, което понякога е проблем при животни с гъста козина. Подрязвайте ноктите на кучето си, ако е необходимо. Започнете от малко да докосвате лапите и ушите му, за да свикне с човешкия допир и това да не то плаши. От време на време къпането ще поддържа вашата Каракачанка в най-добрата й форма. 

Кои са най-често срещаните здравословни проблеми при Каракачанските овчарки?

Като цяло Каракачанките са здрави кучета. Това е едно от предимствата на това, че породата не е толкова популярна в световен мащаб. Дисплазията на тазобедрената става, която е по-често срещан проблем при по-големите кучета, не подминава и тези овчарки. Според последни проучвания, работещите кучета са по-склонни да развият това състояние. Препоръчваме на бъдещите собственици да се доверят на реномиран развъдник, където се провежда скрийнинг на кучетата, за да се предотврати наследствената обремененост на потомството с това заболяване.

Винаги взимайте кученце само от развъдник, който предлага здравна гаранция, тъй като някои проблеми се появяват по-късно в живота на четириногите. Не се страхувайте да задавате въпроси, предвид неясната ситуация с родословието на тази порода. Поискайте да видите майката и събратята от котило. Препоръчваме да вземете кученце на възраст поне 8 седмици или за предпочитане дори на 12 седмици.

3 малко известни факта за Каракачанските овчарки, които може би не знаете

Ако сте сред почитателите на породата, обмисляте да си вземете такова куче или просто ви е интересно да научите повече за Каракачанските овчарки, ето няколко интересни и малко известни факти за тях. 

  • Каракачанските овчарки са оставили своя отпечатък в историята

Преговорите през 2010 г. за тръбопровод за доставка на газ до Европа се провалиха, но по време на визитата си в България на 13 ноември, руският президент Владимир Путин се сдоби с нов домашен любимец – Каракачанската овчарка Бъфи, подарена му от тогавашния премиер Бойко Борисов. Какво друго може да се подари на някой, който има всичко, включително и сибирско тигърче?

  • Каракачанките имат глобално влияние

Владимир Путин не е единственият чуждестранен високопоставен държавен глава, получил кученце от породата Каракачанска овчарка за подарък. Страната ни подари такова и на президента на САЩ Джордж У. Буш през 2003 г. Да, българите безспорно знаем какво съкровище се крие в страната ни в лицето на тези очарователни кучета!

Каракачанска овчаркаСнимка: iStock

  • Прекалено агресивният или срамежливият характер всъщност не са характерни за породата

С какво свързвате Каракачанските овчарки? Според мнозина това са респектиращи и дори – на моменти агресивни кучета, верни пазачи на дома и имуществото на собствениците им. Официалният стандарт на породата е специфичен за очакваното поведение на тези овчарки. И, вярвате или не, той отхвърля тези им качества. Всъщност, у Каракачанките няма заложено да са безчувствени, дистанцирани или незаинтересовани, а точно обратното – за да бъдат добри пазачи на добитъка, от тях се изисква да са бдителни и отзивчиви.

Много собственици на Каракачански овчарки могат да потвърдят, че това са лоялни домашни любимци, които приемат работата си сериозно. Фокусът им е върху това да бъдат подопечни и да проследяват потенциални заплахи. Те са привързани кучета, нетърпеливи да угодят и чувствителни към наказания. Каракачанките се нуждаят от внимателен стопанин, който ще отдели достатъчно време за обучение и дълги разходки.